TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı

 18/04/2021 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 AFRICA 
AFRICA / NATO, on yıl önce Libya’yı neden yok etti
Date of publication at Tlaxcala: 19/03/2021
Original: Perché la Nato dieci anni fa demolì la Libia
Translations available: English  Ελληνικά  Deutsch  Español  Français  فارسی  Português/Galego 

Savaş sanatı
NATO, on yıl önce Libya’yı neden yok etti

Manlio Dinucci Μάνλιο Ντινούτσι مانلیو دینوچی مانليو دينوتشي

Translated by  Osman Soysal

 

On yıl önce, 19 Mart 2011’de ABD ve NATO kuvvetleri Libya’yı havadan ve denizden bombalamaya başladı. Savaş, ABD tarafından önce Afrika Komutanlığı (Africom) aracılığıyla, ardından da ABD komutasındaki NATO tarafından yönetildi. ABD/NATO hava kuvvetleri yedi ay içerisinde 40.000’den fazla bomba ve füzeyi kullanarak, 10.000’i saldırı amaçlı olmak üzere 30.000 sorti gerçekleştirdi. İtalya, Parlamentonun çok partili mutabakatıyla (ilk sırada Partito democratico), savaşa Tornado, Eurofighter ve diğer avcı bombardıman uçakları, Garibaldi uçak gemisi ve diğer savaş gemileri ile birlikte 7 hava üssüyle (Trapani, Gioia del Colle, Sigonella, Decimomannu, Aviano, Amendola ve Pantelleria) katılır. Hava-deniz saldırısından önce, Libya’da hükümete düşman olan aşiret bölgeleri ve İslamcı gruplar finanse edilmiş ve silahlandırılmış ve özellikle Katar’a ait olmak üzere özel kuvvetler silahlı çatışmaları yaymak için ülke içine sızdırılmıştı.

http://tlaxcala-int.org/upload/gal_5666.jpg

Libya, 1,2, 3, yazan Carlos Latuff

Böylece, 2010 yılında Dünya Bankası tarafından belgelendiği üzere, GSYİH’da % 7,5’lik bir yıllık artışla « yüksek ekonomik büyüme düzeylerini » koruyan ve ilk ve orta öğretime ve % 40’ın üzerinde üniversitelere evrensel erişimin de dahil olduğu « yüksek insani gelişme göstergeleri » kaydeden bu Afrika devleti yıkılmış oldu. Eşitsizliklere rağmen, Libya’daki ortalama yaşam düzeyi diğer Afrika ülkelerinden daha yüksekti. Çoğunluğu Afrikalı olan yaklaşık iki milyon göçmen burada istihdam olanağı buldu. Afrika’nın en büyük petrol rezervlerine ek olarak ayrıca doğal gaz rezervlerine de sahip olan Libya devleti, yabancı şirketlere sınırlı kâr oranları bırakıyordu. Libya’nın ticaret dengesi enerji ihracatı sayesinde yılda 27 milyar dolar fazla veriyordu. Libya devleti bu tür kaynaklarla yurtdışına yaklaşık 150 milyar dolar yatırım yapmıştı. Libya’nın Afrika’daki yatırımları, Afrika Birliği’nin üç mali kuruluş yaratma planında belirleyici oldu: Merkezi Yaunde’de (Kamerun) bulunan Afrika Para Fonu; merkezi Abuja’da (Nijerya) bulunan Afrika Merkez Bankası; Merkezi Trablus’ta bulunan Afrika Yatırım Bankası. Bu kurumlar, Afrika için ortak bir pazar ve ortak bir para birimi yaratmaya hizmet edecekti.

NATO’nun Libya devletini yıkma savaşının, 31 Ocak 2011’de Afrika Para Fonu’nun kurulmasına yeşil ışık yakan Afrika Birliği’nin zirvesinden iki aydan daha kısa bir süre sonra başlaması tesadüf değildir. Obama Yönetiminin Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’dan gelen ve daha sonra WikiLeaks tarafından gün ışığına çıkarılan elektronik postalar bunu kanıtlıyor: ABD ve Fransa, Libya’nın altın rezervlerini dolara ve CFA Frangına (Fransa’nın eski sömürgelerinin 14’üne dayattığı para birimi) alternatif bir pan-Afrika para birimi oluşturmak için kullanmasından önce Kaddafi’yi ortadan kaldırmak istedi. 2011’de bombardıman uçaklarından önce bankaların harekete geçmiş olması gerçeği bunu kanıtlamaktadır: bankalar, Libya devletinin yurtdışına yatırdığı 150 milyar dolara el koyarlar ve bunun büyük bir kısmı ortadan kaybolur. Büyük yağmada Mario Draghi’nin başkan yardımcılığını yaptığı ABD’nin en güçlü yatırım bankası Goldman Sachs dikkat çekmektedir.

Bugün Libya’da enerji ihracatı girdileri, kaotik bir silahlı çatışma durumunda, iktidara yakın gruplar ve çokuluslu şirketler tarafından tekelleştirildi. Halkın çoğunluğunun ortalama yaşam düzeyi çöktü. « Kaddafi’nin paralı askerleri » olmakla suçlanan Afrikalı göçmenler, hayvanat bahçesindeki kafeslere hapsedildi, işkence gördü ve öldürüldü. Libya, insan kaçakçılarının elinde, 2011 savaşından çok daha fazla mağdura neden olan Avrupa’ya kaotik bir göç akışının ana geçiş yolu haline geldi. Taverga’da, NATO tarafından desteklenen Misrata’nın İslamcı milisleri (Ekim 2011’de Kaddafi’yi öldüren) gerçek bir etnik temizlik gerçekleştirdi ve yaklaşık 50.000 Libya vatandaşını bir daha geri dönemeyecek şekilde kaçmaya zorladı. Bütün bu yaşananlardan, 18 Mart 2011’de hükümeti « bölge halklarının güvenliğini sağlamak için her türlü girişimde bulunmaya » çağıran İtalyan Parlamentosu da sorumludur.

Courtesy of Voltaire İletişim Ağı
Source: https://ilmanifesto.it/perche-la-nato-dieci-anni-fa-demoli-la-libia/
Publication date of original article: 16/03/2021
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=31087

 

Tags: Libya'ya karşı savaşABD / AB / NATOEmperyalist savaşlar
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.