TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı

 16/01/2021 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 UNIVERSAL ISSUES 
UNIVERSAL ISSUES / اول غرب
Date of publication at Tlaxcala: 17/12/2020
Original: Der Westen zuerst
Translations available: English 

اول غرب

German-Foreign-Policy.com

Translated by  Hamid Beheschti حميد بهشتي

 

انتقاد سازمان های حقوق بشر به انسداد تأمین واکسن های کوید 19 از جانب غرب

برلین (گزارش اختصاصی) – آلمان و اتحادیه اروپا نبایست از اقدامات مربوط به تأمین واکسن کوید-19 برای کشورهای تنگدست ممانعت بعمل آورند. این خواست سازمان های حقوق بشر از نشست شورای عمومی سازمان تجارت جهانی است. دلیل مطالبه مزبور این است که کشورهای غنی غرب توجه به پیشنهاد هندوستان و آفریقای جنوبی مبنی بر تعلیق حق مالکیت بر واکسن های کوید-19 در طول مدت ابتلای جهانی را مسدود نموده اند. در صورتی که سازمان بهداشت جهانی این تصمیم را اتخاذ می کرد، آنگاه  کشورهای تهیدست قادر می گشتند واکسن مزبور را که به شدت نیز بدان نیازمند می باشند مستقلا تولید نمایند: غربِ دو سوی اقیانوس اطلس، از جمله آلمان، پیشاپیش 85% واکسن تولیدی را برای خود ذخیره نموده است – بسیار بیش از آنچه برای مصرف مردم خویش بدان نیاز دارد. کشورهای در حال توسعه تقریبا دست خالی مانده و البته بر خلاف گذشته ها واکسن تولیدی چین و روسیه را دریافت می دارند. در برلین با توجه به عواقب سیاسی این روند گفته می شود، می بایست دستکم پاره ای از واکسن اضافی خویش را داده و در عین حال اینکار را "بخوبی تبیین نمایند".

85 درصد برای ثروتمندان

ضرورت اینکه اقدامات مربوط به دسترسی تنگدستان به دارو، به ویژه به واکسن های کوید – 19 انجام گیرند، ناشی از این است که کشورهای غنی، بخش اعظم تولیدات مربوطه را تصاحب نموده اند. بر مبنای تحلیل "سیتی ریسِرچ"، در این بین 85 درصد واکسن های سفارش شده به کشورهای مرفّه اختصاص یافته است [1]. آنان مقادیر بیشتری از آنچه مردمشان بدان نیاز دارند دریافت خواهند نمود: از جمله ایالات متحده آمریکا در ماه نوامبر 2,6 میلیارد واحد تزریقی سفارش داد که برای 1,3 میلیارد انسان کافی است، در حالیکه فقط 330 میلیون جمعیت دارد [2]. و این پدیده تازه ای نیست. چندی پیش مجله آمریکائی "فارین آفیرز" یادآور گشت که در سال 2009 فقط عرض هفت ماه قادر گشته بودند واکسنی برای گریپ خوکی بسازند. آنگاه کشورهای غنی قریب به تمامی موجودی تولید شده را ابتیاع نمودند. این بود که دخالت سازمان بهداشت جهانی ضروری گشت تا برخی از این کشورها حاضر شوند، دستکم 10 درصد واکسن ها را بین کشورهای تنگدست تقسیم نمایند [3]. در حالیکه در غربِ دو سوی اقیانوس اطلس، همه ی کسانی که مایل باشند، می توانند تا پایان سال 2021 واکسن بزنند، مطابق پیش بینی "سیتی رِیسِرچ"  اهالی کشورهای تهیدست مجبورند دستکم تا پایان سال 2022 منتظر بمانند [4].

کشورهای تنگدست در مقابل غرب

پیشنهاد اخیر به سازمان بهداشت جهانی را که در دوم اکتبر،  مشترکا هندوستان و آفریقای جنوبی مطرح نمودند، کنیا، اِسوایتی (که سوازیلند سابق باشد)، پاکستان، موزامبیک و بولیوی بطور کامل تأیید نمودند. بر طبق این پیشنهاد برای تمامی طول مدت ابتلای جهانی می بایست حق مالکیت ویژه ای که در قرارداد (TRIPS) در نظر گرفته شده است، تعلیق گردد تا ا ز این راه کشورهای تهیدست که خود دارای امکانات اکتشافات دارویی نبوده، اما امکانات تولید واکسن را دارند، قادر گردند  به تولید مواد لازم برای مقابله و مبارزه با ویروس که کشورهای قوی در اختیار دارند، و توزیع آن در خارج از کشورهای غرب. پیشنهاد مزبور از جانب اکثر کشورهای تهیدست تأیید گشته، اما از جانب کشورهای غرب قاطعانه با آن مخالف شد – به ویژه آمریکا، اتحادیه اروپا، سویس و انگلستان، مکان هایی که شرکت های بنامِ داروسازی غرب، آنجا مستقر می باشند. در شورای ویژه ی سازمان تجارت جهانی (شورای TRIPS ) پس از چندین مشاوره در پنج شنبه (10 اکتبر) قرار شد تصمیم گیری در این باره به نشست مورخ 10/11 مارس موکول گردد [5]. اما بخاطر فوریت موضوع از تصمیم گیری در ژانویه یا فوریه نیز سخن رفته است.

حمایت از جانب روسیه و چین

در حالیکه کشورهای غرب ممانعت بعمل می آورند، روسیه و بیش از همه چین در مورد واکسن با کشورهای خارج از جهانِ دو سوی اقیانوس اطلس آغاز به همکاری نموده اند. از جمله صندوق دولتی روسیه (RPIF) در پایان ماه نوامبر اعلام نمود، قرار است شرکت هندی داروسازی (Hetero Drogs) در آینده سالانه 100 میلیون واحد واکسن روسی "اشپوتنیک وی" را تولید نماید [6]. همچنین قرار است اشپوتنیک وی در برزیل، کره جنوبی و چین تولید و به سایر کشورها ارسال گردد. از جمله به مصر (25 میلیون واحد واکسن) و به ونزوئلا (10 میلیون واحد). واکسن های چینی نیز با توجه به این که در این کشور تا کنون 5 واکسن مختلف ساخته شده است، به میزان وسیع تری از اشپوتنیک وی و در چندین کشور تولید می گردند. از جمله شرکت "سینوواک" به شرکت داروسازی اندونزی "بیو فارما" که در تست های مربوط به واکسن کروناواک همکاری نمود، جواز تولید داد تا واکس مزبور را برای اندونزی و سایر کشورهای آسیای جنوب شرقی تولید نماید. علاوه بر این تاکنون جاکارتا 1,2 میلیون واحد واکسن دریافت نموده است که قرار است در آغاز سال 2021 مورد استفاده قرار گیرند. علاوه بر آن سینوواک با موسسه ی سرشناس "پوتانتان" در ساو پاولو نیز همکاری می نماید که واکسن کروناواک را تولید و در آمریکای جنوبی توزیع می نماید. گروه 42 (جی 42) در عمارات متحده عربی که با بدست آوردن حق امتیازِ تولید یکی از دو واکسنی که سینوواک ساخته است قرار است 75 تا 100 میلیون واحد واکسن تولید و در سال آتی بین سایر کشورهای خلیج فارس توزیع نماید. علاوه بر این چین به شماری از کشورهای آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین توزیع خواهد نمود، از جمله به مکزیک، مراکش و فیلیپین و نیز به ترکیه که در این بین اولین مرسوله را دریافت نموده است.

"تبیین خوب" برای هیچ

اهمیت ارسال و توزیع واکسن روسی از راه دادن حق امتیاز ، فزونی می یابد، در حالیکه سکوی بین المللی کواکس که می بایست واکسن ها را تهیه و میان کشورهای تهیدست توزیع نماید، در عمل با شکست مواجه گشته است. قرار بود در سال آتی کواکس دستکم 2 میلیارد واحد واکسن ابتیاع نماید، که مانند قطره ای در صحرای سوزان است. زیرا این اقدام برای 90 کشور تهیدست با جمعیتی بالغ بر 3,9 میلیارد تن می باشد [7]. در حالیکه بدین منظور به 8 میلیارد واکسن نیاز است. قول قطعی به کواکس فقط برای 200 میلیون واحد واکسن داده شده است . این واکسن ها قرا است توسط موسسه سِرُم در هندوستان که بزرگترین تولید کننده واکسن در دنیاست،  تولید گردد. واکسن مزبور در دانشگاه آکسفورد ساخته شده و توسط شرکت داروسازی انگلیسی/ سوئدی آسترا- زِنکا تولید خواهد شد. و این تنها واکسن تولید غرب است که به بهای تولید شده تا پایان مبارزه با پاندمی که آن را به 31 ژوئیه 2021 معیین نموده اند، توزیع خواهد گشت [8]. این که کشورهای تهیدست از جانب غربِ ثروتمند در وضعیت احتیاج محض گذاشته می شوند، چیز تازه ای نیست. اما این تازه است که بدانها از جانب سایر کشورها حمایت می گردد. با توجه به عواقب سیاسی این امر، بنیاد علم و سیاست خواهان جلوگیری از عواقب مربوطه است: آلمان می بایست دستکم قسمتی از واحدهای واکسن زیادی خویش را در اختیار کواکس قرار دهد و آنگاه آن را "بخوبی تبیین" نماید.

از حرف تا عمل

در حالیکه برلین می کوشد گزینشی بیابد تا لغزش وفاداری از غرب به سوی روسیه و چین را متوقف سازد، سازمان های حقوق بشر به خاطر جلوگیری از پایان دادن به حقوق مالکیت بر واکسن های کوید -19 از جانب سازمات تجارت جهانی به شدت انتقاد دارند. بنا بر اعلام سازمان عفو بین المللی در 15 اکتبر ابتلای جهانی همانا یک "احتیاج مبرم جهانی" گشته است: آلمان و اتحادیه اروپا می باید در نشست شورای عمومی سازمان تجارت جهانی که امروز (16 دسامبر) آغاز می گردد، از پیشنهاد هندوستان و آفریقای جنوبی با قدرت تمام حمایت نموده و تا زمانی که ابتلای جهانی ادامه دارد، از پشتیبانی از حفظ اختراع، تست و مداوای مربوط به واکسن های کوید - 19 صرفنظر نمایند. در حالیکه آنها در عرصه عمومی از "همبستگی جهانی سخن می گویند، در عمل برای کشورهای مستمند "بسیار اندک" کاری صورت می دهند. سازمان عفو بین المللی از جمله سازمان هایی است که گزارشات و داوری هایشان را قدرت های غرب با کمال میل تکرار می نمایند، در صورتی که آنها اعتراضات خویش را در مورد کشورهای مخالف آنها مطرح سازند. اما اگر سازمان عفو بین المللی و سایر سازمان های حقوق بشری علیه کارکردهای غرب سخنی گویند، عکس العمل آنها معمولا با سکوت همراه است. همینگونه است در مورد تعارض به جلوگیری از تأمین واکسن های مورد نیاز کشورهای نیازمند که به بخش جهان غرب مربوط نمی شوند.


در جستجوی واکسن

 پاورقی ها

[1] Yen Nee Lee: When will the world reach 'herd immunity'? Citi economists weigh in. cnbc.com 24.11.2020.

[2] Saeed Shah: Developing Nations Push for Covid-19 Vaccines Without the Patents. wsj.com 17.11.2020.

[3] Thomas J. Bollyky, Chad P. Bown: The Tragedy of Vaccine Nationalism. Only Cooperation Can End the Pandemic. In: Foreign Affairs September/October 2020. S. 96-109. S. auch Die "Geopolitik des Impfstoffs".

[4] Yen Nee Lee: When will the world reach 'herd immunity'? Citi economists weigh in. cnbc.com 24.11.2020.

[5] Members to continue discussion on proposal for temporary IP waiver in response to COVID-19. wto.org 10.12.2020.

[6] India To Produce 100 Million Doses Of Sputnik Vaccine: Russia. ndtv.com 27.11.2020.

[7] Saeed Shah: Developing Nations Push for Covid-19 Vaccines Without the Patents. wsj.com 17.11.2020.

[8] Ronald Labonte, Mira Johri: COVID-19 drug and vaccine patents are putting profit before people. theconversation.com 05.11.2020.

[9] Maike Voss: Globale Impfstoffverteilung: Zu kleiner Kuchen, ungleiche Stücke. swp-berlin.org 08.12.2020.

[10] Corona-Krise: EU darf nicht weiter weltweite Impfstoffverteilung erschweren. amnesty.de 15.12.2020.         

 


Courtesy of تلاکسکالا
Source: https://www.german-foreign-policy.com/news/detail/8472/
Publication date of original article: 16/12/2020
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=30294

 

Tags: واکسن کوید-19غربآلمانچینروسیه
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.