TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı

 30/10/2020 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 EUROPE 
EUROPE / İtalyan parlamentosu yeni sömürgeci görevler konusunda « kenetlendi »
Date of publication at Tlaxcala: 23/07/2020
Original: Parlamento “coeso” sulle missioni neocoloniali
Translations available: Français  Português/Galego  Español 

İtalyan parlamentosu yeni sömürgeci görevler konusunda « kenetlendi »

Manlio Dinucci Μάνλιο Ντινούτσι مانلیو دینوچی مانليو دينوتشي

Translated by  Osman Soysal

 

İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini (Demokratik Parti), uluslararası misyonlar konusunda yapılan oylamada parlamentonun « kenetlenerek » oy kullanmasından büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Trablus Ulusal Muhafızlarına verilen desteğe karşı yükselen bazı muhalif sesleri dikkate almazsak, muhalefet dahil parlamento çoğunluğu, Avrupa, Afrika, Ortadoğu ve Asya’daki 40 İtalyan askeri misyonunu, hiçbir karşı ve çekimser oy olmaksızın, kararlılıkla onayladı.

http://tlaxcala-int.org/upload/gal_22912.jpg

Balkanlar, Afganistan ve Libya’daki ABD ve NATO savaşlarının (İtalya’nın da katıldığı) ve aynı stratejinin bir parçası olarak Lübnan’da İsrail’in savaşının ardından on yıllardır devam etmekte olan « barış misyonları»nın süresi uzatıldı. Bu savaşlara yenileri de eklendi: Avrupa Birliği’nin resmi olarak « Libya’daki silah kaçakçılığını önlemek » için Akdeniz’deki askeri harekatı; Avrupa Birliği’nin « Irak’ta Güvenlik Aygıtını Destekleme » misyonu; NATO’nun İttifak’ın güney kanadında yer alan ülkelere yönelik desteği artırma misyonu.

İtalya’nın sahra altı Afrika’sındaki askeri varlığı giderek artmaktadır. İtalyan özel kuvvetleri Mali’de Fransız komutası altında konuşlandırılan Task Force Takuba’ya katıldı. Özel kuvvetler aynı zamanda, 4500 Fransız askerinin zırhlı araç ve bombardıman uçaklarının resmi olarak sadece cihatçı milislere karşı yürüttüğü Barkhane Harekatı kapsamında Nijer, Çad ve Burkina Faso’da da faaliyet göstermektedir.

Mali’de İtalya, aynı zamanda o ülkenin ve birkaç komşu ülkenin silahlı kuvvetlerine askeri eğitim ve « danışmanlık » sağlayan Avrupa Birliği misyonu Eutm’a da katılmaktadır.

Nijer’de, İtalya’nın silahlı kuvvetlere destek amaçlı kendi iki taraflı misyonu bulunmaktadır ve aynı zamanda Avrupa Birliği’nin, Nijerya, Mali, Moritanya, Çad, Burkina Faso ve Benin’i de kapsayan Eucap Sahel Niger misyonuna da katılmaktadır.

İtalyan Parlamentosu ayrıca « Gine Körfezi’nde varlık, gözetim ve güvenlik faaliyetleri için ulusal hava ve deniz düzeneğinin » kullanımını da onaylamıştır. Kamuoyuna açıklanan hedef: « bu sahada, buradan geçen ulusal ticaret deniz filosunu desteklemek için ulusal stratejik çıkarları (ENİ petrol şirketinin çıkarları olarak okuyunuz) gözetmektir ».

« Barış misyonlarının » yoğunlaştığı Afrika’daki sahaların, ABD ve Avrupalı çok uluslu şirketler tarafından çıkarılan stratejik hammaddeler –petrol, doğalgaz, uranyum, koltan, altın, elmas, manganez, fosfat ve diğerleri– bakımından çok zengin olması tesadüf değildir.

Öte yandan bu şirketlerin oligopolleri, Çin’in gün gittikçe artan ekonomik varlığı nedeniyle tehlike altındadır. Çin’e sadece ekonomik yollarla karşı koymayı başaramayan ve aynı zamanda Afrika ülkelerinde nüfuzlarının azaldığını gören ABD ve Avrupa’nın büyük güçleri, eski ama hala etkili olan sömürge stratejilerine başvurdular: kendi ekonomik çıkarlarını iktidarlarını silahlı kuvvetler üzerinde kuran yerel seçkinlere destek de dahil olmak üzere askeri yollardan teminat altına almak.

Tasf Force Takuba’nınki gibi resmi harekat gerekçesi cihatçı milislere karşı mücadele, asıl stratejik hedeflerin gizlendiği bir duman perdesinden ibarettir. İtalyan Hükümeti, uluslararası misyonların « halkların korunması ve denetimi için bu bölgelerin barışını ve güvenliğini temin etmeye » hizmet ettiğini açıklamaktadır. Gerçekte, askeri müdahaleler halkları daha sonra oluşabilecek risklere maruz bırakmakta ve sömürü mekanizmalarını pekiştirerek, Avrupa’ya göç akışlarında artışla birlikte yoksullaşmalarını arttırmaktadır.

İtalya, binlerce asker ve aracın askeri misyonlara katılımını sağlamak için bir yılda, sadece Savunma Bakanlığı tarafından değil ama İçişleri, Ekonomi ve Maliye bakanlıkları ve Konsey Başkanlığı tarafından da sağlanan (yani kamu parasıyla) doğrudan bir milyar Euro’dan fazla para harcamaktadır.

Ancak bu meblağ, silahlı kuvvetlerin tamamının, iki partinin oybirliğiyle vardığı uzlaşmayla parlamento tarafından onaylanan bu stratejiye uyarlanması nedeniyle, artan askeri harcamalar (yılda 25 milyardan fazla) buzdağının sadece görünen kısmıdır.

http://tlaxcala-int.org/upload/gal_22913.jpg

Courtesy of Voltaire İletişim Ağı
Source: https://ilmanifesto.it/parlamento-coeso-sulle-missioni-neocoloniali/
Publication date of original article: 21/07/2020
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=29387

 

Tags: Sözde barış savaşı misyonlarıİtalyaEmperyalizm
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.