TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı

 10/08/2020 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 EDITORIALS & OP-EDS 
EDITORIALS & OP-EDS / Demokrasiye sosyal mesafe
Date of publication at Tlaxcala: 23/04/2020
Original: Distanziamento sociale dalla democrazia
Translations available: Português/Galego  Français  Español 

Demokrasiye sosyal mesafe

Manlio Dinucci Μάνλιο Ντινούτσι مانلیو دینوچی مانليو دينوتشي

Translated by  Osman Soysal

 

« Sosyal mesafe birkaç haftadan çok daha uzun süre kalmak üzere burada. Yaşam tarzımızı sonsuza kadar değiştireceği kesin »: ABD’nin en prestijli üniversitelerinden biri olan Massachusetts İnstitute of Technology’den araştırmacılar bu açıklamayı yaptı [1]

Araştırmacılar, sosyal mesafenin sabit bir ilke haline gelmesi ve Covid-19 nedeniyle hastaneleri yoğun bakım servislerine kaldırılan kişilerin sayısına bağlı olarak gevşetilmesi ya da yoğunlaştırılması gerektiğini belirten, İmperial College London’daki araştırmacılar tarafından sunulan rapordan söz etmektedirler. Bu araştırmacılar ve diğerleri tarafından geliştirilen model sadece koronavirüse karşı alınacak önlemlerle ile ilgili değildir. Daha şimdiden hükümetlerin yasalarla dayatacakları prosedür ve araçların hazırlandığı gerçek bir sosyal model haline gelmektedir.

Bugüne kadar rakip olan ABD’nin iki bilişim devi Apple ve Google, virüs bulaşmış bir kişinin yaklaşması durumunda kullanıcıları uyaran bir « temas izleme » programını, dünya çapında milyarlarca iPhone ve Android telefonun işletim sistemlerine yüklemek için güçlerini birleştirdiler. İki şirket programın « kullanıcıların şeffaflığına ve gizliliğine saygı göstereceğini » taahhüt etmektedir.

Daha da etkili bir izleme sistemi, Microsoft’un kurucusu ve Forbes dergisine göre dünyanın ikinci en büyük zengini Bill Gates tarafından kurulan Bill ve Melinda Gates Foundation’ın desteklediği iki ABD üniversitesi, Rice University ve MİT’nin üzerinde çalıştığı « dijital sertifikalar »dır. Gates, toplumsal mesafeyi koruyarak üretim faaliyetlerine nasıl devam edebileceğini kendisine soran bir girişimciye yanıt olarak kamuoyuna şu açıklamayı yaptı:

"Son olarak, kimin iyileştiğini veya yakın zamanda test edildiğini ya da aşımız olduğunda kimin aşı olduğunu gösteren dijital sertifikalarımız olacak" [2].Ben Garrison

Gates’in sözünü ettiği dijital sertifika mevcut elektronik sağlık kartı değildir. Rice University Aralık 2019’da aşı ile birlikte vücuda enjekte edilen bakır bazlı kuantum noktaları buluşunu « kişiselleştirilmiş bir akıllı telefonla okunabilen bir barkod dövmesi gibi bir şey haline geldiğini » açıkladı [3].

Aynı teknoloji Massachusetts İnstitute of Technology tarafından geliştirilmiştir [4]. Bu teknolojinin icadı, bunu özellikle gelişmekte olan ülkelerde çocuk aşılarında kullanmak istediğini söyleyen Gates Vakfı tarafından sipariş ve finanse edildi. Bu yöntem, koronavirüse karşı dünya çapında bir aşılamada da kullanılabilir.

İşte bize daha önce duyurulan geleceğin « yaşam tarzı » budur: her zaman yürürlükte olacak değişken düzenekli bir sosyal mesafelendirme, cep telefonumuzun çaldığı bir sinyal ile sürekli olarak virüs bulaşmış bir kişinin bize yaklaşması korkusu, vücudumuza yerleştirilen « barkod » ile kesintisiz denetim. Bu, özünde, insan « hedeflerin » takip edilebileceği ve vurulabileceği askeri sistemlerin bir uzantısı olacaktır.

Kaynağı ne olursa olsun, Koronavirüs tehlikesinin boyutunu ve yayılımını engellemek için alınacak önlemleri küçümsemeden, yaşam tarzımızın ne olacağının kararının MİT ve Gates Vakfının bilim insanlarının ellerine terk edemeyiz. Ve sorular sorarak, düşünmekten de vazgeçemeyiz. Örneğin: Avrupa’da koronavirüs’ten ölenlerin sayısının şu anda neredeyse 97.000 olması çok ciddi bir durumdur, ancak bununla orantılı olarak, European Environment Agency’nin resmi verilerine göre [5] her yıl 400.000’den fazla insanın erken ölümüne yol açan ince partikül maddelere karşı acaba hangi önlemleri almalıyız?

[1] “We’re not going back to normal”, MIT Tenchnology Review, March 17, 2020

[2] “31 questions and answers about COVID-19”, The Blog of Bill Gates, March 19, 2020

[3] “Quantum-dot tattoos hold vaccination record”, Mike Williams, Rice University, December 18, 2019.

[4] “Invisible Ink Could Reveal whether Kids Have Been Vaccinated”, Scientific American, December 19, 2019.

[5] “Air quality in Europe — 2019 Report”, European Environment Agency.

Courtesy of Voltaire İletişim Ağı
Source: https://ilmanifesto.it/distanziamento-sociale-dalla-democrazia/
Publication date of original article: 21/04/2020
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=28760

 

Tags: Koronavirüs kriziBig Brother Bill GatesSosyal mesafeElektronik kontrol
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.