TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı

 11/07/2020 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 UMMA 
UMMA / چگونه "مادر همه بمب ها" افغانستان را آلوده ساخت
Date of publication at Tlaxcala: 10/01/2020
Original: Wie die „Mutter aller Bomben“ Afghanistan verseucht hat
Translations available: Français  Español 

چگونه "مادر همه بمب ها" افغانستان را آلوده ساخت

Emran Feroz عمران فیروز

Translated by  Hamid Beheschti حميد بهشتي

 

در ماه آوریل 2017 ارتش آمریکا بمب موسوم به "مادر همه بمب ها" را بر افغانستان افکند. تا مدت ها آثار مهیب این بمب در تاریکی بود. اما اکنون بیش از پیش آشکار می گردد که آن موجب چکونه خساراتی گشته و چگونه انسان های بسیاری در سایه نادیده انگاشتن آن رنج می کشند.

گزارشی از کابل و جلال آباد

گزارش کوتاهی که به ندرت مورد توجه قرار گرفت، چند هفته پیش در شبکه محلی کابل نیوز در باره ناحیه آچین واقع در استان شرقی ننگرهار پخش شد. در 2017 آچین مدت کوتاهی در عناوین اخبار جای گرفت. دلیل آن: سلول حکومت اسلامی در افغانستان و نیز افکندن "مادر همه بمب ها" (MOAB: Massive Ordnance Air Blast) بر آن منطقه بود که بزرگ ترین بمب غیر هسته ای ارتش آمریکاست. اما اکنون اهالی آچین از امراض مهیبی در عذاب می باشند که از زمان انفجار آن همواره بروز و در این میان به شدت گسترش یافته اند. چندین تن از اهالی محل از بیماری های همه گیر که بیش از همه کودکان بدان مبتلا گشته اند به کابل نیوز خبر دادند. آنان از جمله از امراض جلدی نام برده اند.

چند روز پیش شبکه خبری موسوم به طلوع نیوز که معروف به داشتن سمپاتی برای آمریکا است از آثار این بمب بر انسان و محیط زیست گزارش کرد. به گفته "جم روز" که از اهالی آچین است "پس از انفجار این بمب بیماری های بسیاری بروز نمودند". یک تحلیل گر نظامی بنام عتیق الله عمرخیل بر آثار طولانی آن بر انسان تأکید نمود: "این بمب بر چشمان انسان أثر نهاده موجب خطا در دید می گردد.فزون بر آن بر اعضای درونی بدن انسان اثر دارد، زنان باردار و نوزادان نیز خسارت می یابند.

از آثار دیگر آن نابودی گسترده گیاهان و حیوانات است. بنا بر اظهارات اهالی ناحیه "مهمند دارا" در استان ننگرهار، سطوح وسیع کشاورزی که بر اثر این بمب خسارت دیده اند دیگر قابل کشت نمی باشند. از درختان خشک و گیاهان و صخره هایی که به سرعت تبدیل به پودر می گردند نیز گزارش شده است. سید جلال شایانِ آنتروپولوگ (انسان شناس) به ناشر اظهار داشت: "اینگونه گزارشات موجب دلواپسی بسیار بوده، باید مورد توجه جدی قرار گیرند. "مادر همه بمب ها" و سایر تسلیحات به کار رفته در طی سال ها افغانستان را آلوده ساخته، زیربنای زندگی افراد بسیاری را به نابودی کشانده اند. بسیاری از مناطقِ خسارت دیده، دور افتاده و به سختی قابل دسترسی می باشند. بهمین جهت نیز زمانی طولانی باید سپری گردد تا بتوان به تمامی آثار مربوطه پی برد".

در لنگرهار چه خبر است؟ و اصلا در تمامی افغانستان چه خبر است که امسال بیش از همه سال ها به شدت هدف بمباران قرار گرفته است؟ بنا بر اطلاعات پنتاگون فقط در ماه اکتبر گذشته 797 حمله هوایی به افغانستان شده است که میانگین آن روزانه 26 حمله بوده. این اوضاعِ همه روزه یِ افغانستان در 18 سال گذشته است. اینکه بارش دائم بمب، همانند ویتنام، چندین دهه عواقب خواهد داشت، فقط گمانزنی نیست، اما از جانب مسئولان نادیده انگاشته می شود.

بیش از 2 سال است که از انفجار MOAB می گذرد. اما آثار بمب مزبور در ابهام است. اندکی پس از انفجار آن منطقه ی آچین از جانب ارتش آمریکا و ارتش افغانستان به شعاع وسیعی مسدود و غیر قابل عبور گشت. به همین جهت نیز روزنامه نگاران نمی توانستند در محل گزارش تهیه نمایند و تا امروز نیز روشن نیست چه تعدادی از اهالی توسط بمب مزبور هلاک گشته اند. بنا بر اظهارات رسمی فقط مبارزان حکومت اسلامی در منطقه هدف بوده اند. دو هفته پس از بمب اندازی من به ناحیه خوگیانی در نزدیکی آچین رفته بودم. همان زمان بسیاری از اهالی بر این نظر بودند که "مادر همه بمب ها" اکثرا اشخاص غیر نظامی را کشته است. علاوه بر آن اهالی محل در باره دو امر مطمئن بودند. اول اینکه می دانستند که آمریکا از افغانستان به صورت میدان آزمایش تسلیحات سوء استفاده می کند و دیگر اینکه انداختن MOAB اوج موقتی اینکار می باشد. علاوه بر آن مردم، همان زمان نیز از امراضی که از زمان انفجار بمب گسترش یافته اند گزارش کردند.

حال دولت که متحد آمریکاست و از انداختن بمب اظهار شادی می کرد، به خاطر گزارش های روز افزون قصد دارد به موضوع رسیدگی نماید. وزارت بهداری افغانستان می خواهد پزشکان و پرسنل بهداری را به منطقه گسیل، نمونه برداری کرده و آسیب دیدگان را مداوا نماید. سیما سمار، وزیر حقوق بشر و مشاور رئیس جمهور، اشرف غنی، وجود مشکلات سلامتی را که از زمان انفجار بمب بروز نموده اند تأیید نمود.

یک پزشک در استان ننگرهار که از انتشار نام خویش ابا دارد به ناشر اظهار داشت، بیماریهایی که با بمب اندازی های آمریکا ارتباط دارند، از زمان ورود نیرو های ناتو در پایان سال 2001 در سراسر افغانستان گسترش یافته اند. "اکثر این بیماری ها جلدی و خارش انگیر می باشند. این ممکن است پیش پا افتاده به نظر آید، اما چنین نیست. کوشش های درمانی در بسیاری از موارد کافی نبوده، ما به کمبورد دارو و وسائل پزشکی دچار هستیم و فزون بر آن غالبا از آثار درازمدت اینگونه بیماری ها آگاهی نداریم". شنبه گذشته (28 دسامبر) چندین تن از نمایندگان مجلس افغانستان بدنبال گزارش آچین، ارتش آمریکا را مقصر دانسته و از ایالات متحده آمریکا خواهان پرداخت خسارت برای آسیب دیدگان گشتند. 

 

Courtesy of تلاکسکالا
Source: https://www.nachdenkseiten.de/?p=57414
Publication date of original article: 04/01/2020
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=27826

 

Tags: افغانستانMOAB
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.