TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı

 22/10/2020 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 EUROPE 
EUROPE / سراب سیاست آلمان در افغانستان
Date of publication at Tlaxcala: 09/12/2019
Translations available: Deutsch 

سراب سیاست آلمان در افغانستان

Hamid Beheschti حميد بهشتي

 

 اغوای خویش در سیاست آلمان بر می گردد به حمله ی آمریکا به فرمان جرج دبلیو بوش به افغانستان و انتظاری که وی بدلیل پیمان ناتو از سایر کشورهای غربی داشت که از این اقدام وی حمایت نمایند. در آن زمان رئیس فراکسیون حزب SPD در مجلس آلمان پِتِر شتروک جمله ی حیرت انگیزی را مطرح ساخت که هنوز آلمان اسیر آن است. وی گفت: "از امنیت آلمان در هندوکش نیز دفاع می گردد"

در حکم پناهندگی دوستم، حمید هراتی، چندین بار بخاطر اینکه گویا در افغانستان شهرها و مناطق امنی وجود دارند که پناهجو بتواند بدانجا برود تأکید شده و درخواست پناهدگی او را رد کرده اند و از سوی دیگر در گفتگویی میان دو روزنامه نگار به دری/فارسی و آلمانی در باره وضع امنیت در افغانستان مارتین گِرنِر تأکید می کند که مشکل امنیتی به محل و مکان در افغانستان مربوط نیست بلکه به سر و وضع افراد بستگی دارد که آیا ساعت مچی یا موبایل به دست یا دارای اتومبیلی باشند که آنان را در معرض خطر قرار دهد. وی از جمله شرایط و عللی که به این وضعیت منجر گشته اند را فقر مفرط ، بیکاری بالای 40 درصد ، بی امنیتی و از هم کسستگی اجتماعی می داند.


مصاحبه بامداد اسماعیلی با مارتین گرنر   9/9/2019  WDR for you

در این شرایط خانم کرمپ کارن باور، وزیر دفاع آلمان و رئیس پرطرفدارترین حزب این کشور  CDU (1) سراغ قوای آلمان در افغانستان رفته و قول تقویت لجستیک و مالی به آنها می دهد و حتا از مردم آلمان می خواهد که در نقاط دیگر گیتی نیز برای حفظ امنیت جهانی فعال گردند. وی که به تازگی تحت شدیدترین اقدامات امنیتی و در خفا به کندوز رفته بود خواهان مسلح گشتن ارتش آلمان به پهباد هرون ساخت اسرائیل گشت. (2)

بیشتر مردم آلمان بر این نظراند که سیاست درهای گشوده و خوش آمدگوئی خانم مرکل در سال 2015 که موجب روان گشتن موج پناهجویان به این کشور گشت هم به لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ اجتماعی باعث مشکلات بسیار گشته است. بهمین جهت نیز در انتخابات اخیر استان تورینگن حزب جدید التآسیس AFD بعد از حزب CDU مقام دوم را نائل گشت و دو حزب حاکم یعنی CDU و SPD به شدت تضعیف گشتند. تنها دلیل بزرگ شدن AFD انتقاد شدید آنان به سیاست درهای باز خانم مرکل و تأکید AFD بر ناسیونالیسم آلمانی است.

نه خانم مرکل، صدر اعظم آلمان، حاضر به پذیرش اشتباه خویش در سیاست درهای باز فاقد کنترل است و نه خانم کرمپ کارن باور، وزیر دفاع و رئیس CDU . نه اینان و نه سیاستمداران SPD حاضر به قبول اشتباه خود در اتخاذ سیاست درهای باز فاقد کنترل می باشند. دلیل "خود به کوچه علی چپ زدن" و نا دیده انگاشتن اشتباه اینان چیست؟ دوایر رهبری هر دو حزب حاکم بجای کوشش در درک این موضوع در گیر کوشش برای یافتن رهبران دیگری برای شرکت در انتخابات پیش رو هستند تا بتوانند از روند تضعیف حزب خود و تقویت ناسیونالیسم در آلمان جلوگیری نمایند.

وقتی انسان خودش را گول زد و زندگی خویش را بر فرض اشتباهی بنا نمود، آنگاه به سختی حاضر است از تصورات موهومی که برای خویش ساخته است دست بردارد. حال این نقلِ وضع آلمان است در افغانستان و دخالت نظامی این کشور در سایر نقاط گیتی.

این اغوای خویش در سیاست آلمان بر می گردد به حمله ی آمریکا به فرمان جرج دبلیو بوش به افغانستان و انتظاری که وی بدلیل پیمان ناتو از سایر کشورهای غربی داشت که از این اقدام وی حمایت نمایند. در آن زمان رئیس فراکسیون حزب SPD در مجلس آلمان پِتِر شتروک جمله ی حیرت انگیزی را مطرح ساخت که هنوز آلمان اسیر آن است. وی گفت: "از امنیت آلمان در هندوکش نیز دفاع می گردد" (3). او با این سخن سایر نمایندگان حزبش را که تا آن زمان معمولا در قبال اینگونه دخالت های نظامی در مقابل حزب رقیب یعنی CDU که همواره دنباله روی سیاست آمریکاست تا حدی مقاومت می کرد، به دنباله روی و دخالت نظامی در افغانستان مجبور ساخت.

حضور نظامی آلمان در افغانستان بر این رویکرد بی مبنا و فاقد منطق بنا شد؛ با تمام مقدمات لازم و عواقب ناشی از آن: میلیاردها یورو هزینه نظامی، تغییر ساخت ارتش آلمان از نظام وظیفه به ارتش متکی بر سربازان مزدبگیر و بازگشت سربازان بیمار روانی موسوم به PTBS که نمی توانند مشاهدات و کردارهای خویش در افغانستان را با وجدان خویش همساز نمایند. فاجعه ای که از آن زمان موضوع بسیاری از رمان ها و فیلم ها در آلمان شده است.

با این مقدمات موقعیت یک قاضی و دادستان آلمانی را تصور کنید که باید به وضعیت یک پناهجو رسیدگی کنند، پناهجویی که نمی تواند عودتش به افغانستان را بپذیرد و با وکیلش به دادگاه می رود.

علاوه بر حمید که تنها به آلمان آمده یکی دیگر از دوستان افغان ما، اسماعیل با 7 سر عائله در انتظار تاریخ عودتشان در 19 دسامبر می باشند. با مشاهده این وضعیت دوست آلمانی ما آندرِآز هیجان زده می گوید: باید از هر راهی که شده از پس فرستادن این خانواده به افغانستان جلوگیری شود. حکم اسماعیل و حکم حمید را مطالعه می کنیم، روی دلائل رد شدن تقاضای پناهندگی آنان گفتگو می کنیم. آخر سر دوست دیگرمان شیرزاد که تقاضای پناهندگیش قبول شده است می گوید: چرا اینقدر بیهوده به خود زحمت می دهید؟ مگر نمی دانید که وکیل او گفته روند کار همین است. دادگاه تقاضای پناهندگی را رد می کند و پس از بررسی مجدد به پناهجو حکم تحمل شدن می دهند بدین معنی که حضور پناهجو را آلمان تحمل می کند. حال تا کی؟ خدا می داند. البته اجازه کار و وضع زندگی آنها آنگونه که برای پناهندگان معلوم و مشخص است نیست. اما مسکن را، هر قدر هم تنگ و فاقد لوازم آسایش باشد برای آنها تأمین می کنند، مخارج حداقل زندگی را می دهند و مهم تر از همه اینکه فرد را سرزده و بدون تشکیل دادگاه پس نمی فرستند.

خانم مرکل سیاست درهای باز و خوش آمد را اتخاذ کرد و خطاب به مردم آلمان بارها تکرار نمود ما از عهده این کار بر می آئیم. اما

o       ناگهان او که سالها در اوج مطلوبیت و تأیید مردم بود با شکست سیاسی روبرو گشت و AFD ناسیونالیست (چیزی که از بعد از جنگ جهانی دوم منفور بود) سر بر آورد.

o       سرباز آلمانی را به افغانستان می فرستند و به او می گویند می روی از آزادی حمایت کنی و به بازسازی آن کشور خدمت کنی. ولی با بیماری روانی به آلمان باز می گردد.

o       دادگاه به وضع پناهجویان رسیدگی می کند و می بیند در فرار پناهجو دلیل سیاسی مطرح نیست و لذا تقاضای پناهندگی را رد می کند و عاقبت مجبور است حکم تحمل را برایشان  صادر نماید.

o       پناهجو به امید زندگی امن به آلمان می آید و انتظار پناهندگی دارد و سرانجام با وضعیت تحمل شدن مواجه می گردد.


اینها همه عواقب یک اغوای سیاسی بود که همه را به بیراهه کشاند و اکنون نیز وزیر دفاع فعلی آلمان، خانم کرمپ کارن باور، راهی برای ادامه حیات سیاسی خویش نمی بیند بجز اینکه بر سیاست دخالت نظامی به سایر نقاط گیتی تأکید نموده و آن را گسترش دهد.

 1 -  CDU حزب دموکرات مسیحی آلمان، SPD  حزب سوسیال دموکرات آلمان ، AFD  حزب آلترناتیو برای آلمان

 2 -   https://daserste.ndr.de/panorama/aktuell/Bundeswehr-AKK-will-Kampfdrohnen,drohnen352.html

 3 -   http://www.afghanistan-connection.de/struck/ 

Courtesy of تلاکسکالا
Source: http://tlaxcala-int.org/article.asp?reference=27605&enligne=aff
Publication date of original article: 09/12/2019
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=27605

 

Tags: آلمان - افغانستانبازگرداندن پناهجویانامنیت افغانستانحزب سوسیال دموکرات آلمانحزب دموکرات مسیحی آلمانحزب آلترناتیو برای آلمانناسیونالیسم آلمانی
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.