TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı

 27/09/2020 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 UNIVERSAL ISSUES 
UNIVERSAL ISSUES / Körfez’deki petrol tankerlerini kim kundakladı?
Date of publication at Tlaxcala: 24/06/2019
Original: Chi sono gli incendiari di petroliere
Translations available: Français  English  Español  Deutsch  Português/Galego  فارسی 

Savaş Sanatı
Körfez’deki petrol tankerlerini kim kundakladı?

Manlio Dinucci Μάνλιο Ντινούτσι مانلیو دینوچی مانليو دينوتشي

Translated by  Osman Soysal

 

Manlio Dinucci bizi bir adım geriye atmaya davet ediyor. Washington’un Tahran’ı suçladığı petrol tankerlerine yönelik sabotajları ABD’nin küresel enerji siyaseti kapsamında değerlendiriyor. Böylece, görünenin aksine, Mike Pompeo’nun İran’ı değil, Avrupa’yı hedef aldığını ortaya koyuyor.

ABD, İran’ı Umman Körfezindeki petrol tankerlerine yönelik saldırı düzenlemekle suçlayarak Ortadoğu’da gerilimi tırmandırmaya çabalarken, İtalyan Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini Washington’da, bu stratejinin mimarlarından biri olan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşürken, ona « İtalya’nın yeniden Batı en büyük demokrasisinin Avrupa kıtasındaki bir numaralı ortağı haline gelmek istediğini » söyledi. Böylece İtalya’yı Washington tarafından başlatılan operasyonun kuyruğuna katmaya çalıştı.

İran’a karşı savaş nedeni olarak gösterilen « Umman Körfezi olayı », 4 Ağustos 1964’te bir ABD torpido gemisine saldırmakla suçlanan Kuzey Vietnam’ı bombalamak için savaş nedeni olarak kullanılan (ancak daha sonra sahte olduğu ortaya çıkan suçlama) « Tonkin Körfezi olayı »ndan kopyalanmıştır.

Bugün Washington tarafından yayınlanan bir video görüntüsü, menşeinin belli olmaması için infilak etmemiş bir mayını (çünkü mayının üzerinde « Made in İran » yazdığı belirtiliyor) bir petrol tankerinin gövdesinden güpegündüz söken sözde bir İran hücumbotunun mürettebatını göstermektedir.

Devamı için

Courtesy of Voltairenet
Source: https://ilmanifesto.it/chi-sono-gli-incendiari-di-petroliere/
Publication date of original article: 18/06/2019
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=26348

 

Tags: Salvini-Pompeoİtalıya-ABDIran-ABDHürmüz BoğazıPetrol & savaş
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.