TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı

 14/07/2020 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 EDITORIALS & OP-EDS 
EDITORIALS & OP-EDS / Tunus: Ocak, mantıklı isyanların ayı
Date of publication at Tlaxcala: 16/01/2018
Original: Tunisie : janvier, le mois des révoltes logiques
Translations available: Ελληνικά  Español  Italiano  English  Svenska/Dansk/Norsk  Русский 

Tunus: Ocak, mantıklı isyanların ayı

Fausto Giudice Фаусто Джудиче فاوستو جيوديشي

Translated by  Damla Kellecioglu

 

Öngörülmeliydi, öngörülmüştü, gerçek oldu: Tunus’ta dezavantajlıların isyanı 8 Ocak 2017 Pazartesi günü patlak verdi.

Ülkenin dört bir yanında çeperde kalmış gençler karakollara, süpermarketlere, hükümet binalarına –maliye binalarına, belediyelere, kaymakamlıklara– saldırdı, trenleri bloke etti, biber kazı konusunda elini korkak alıştırmayan polislerle ve askerle çatıştı. 43 yaşındaki Khomsi Yafreni, pazartesi gecesi Tebourba’da öldürüldü, Yafreni’nin cenazesi yeni çatışmalara sahne oldu. İçişleri Bakanlığı, Yafreni’nin güvenlik güçleri müdahalesi sonucu hayatını kaybettiği iddialarını reddetti. 237 « eylemci » gözaltına alındı. Hükümetin ve resmi medya kuruluşlarının tepkisi utanç verici derecede tek bir ağızdandı: Söylenene göre yapılanlar protesto gösterisi değil, çapulcuların ve serserilerin çıkardığı isyanlardı. “Gece vakti gösteri olmaz,” değerlendirmesinde bulunan Başbakan Youssef Chahed, “2018 Tunus’un son zor yılı olacak” dedi. Buna inanmayı çok isteriz.

http://tlaxcala-int.org/upload/gal_17759.jpg

Tüten ateş, yaşam maliyetinin %20 ila %30 artmasına neden olacak 2018 tarihli Finans Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle alev aldı. Her şeyin fiyatı artıyor: Doğrudan ve dolaylı vergiler, KDV, tüketici vergisi, gümrük vergisi, bordro vergisi. Kısacası, Dünya Bankası modelinde bir kemer sıkma programı. Youssef Chahed, yılın başında, durumu toparlamak için Tunusluları fedakârlık yapmaya davet etmişti, bunun için Portekiz örneğinden yola çıkılmıştı, Portekiz’in sosyalist Başbakanı Antonio Costa geçtiğimiz kasım ayında Tunus’u ziyaret etmişti. İki liderin konuşmasında görev alan tercümanların yetkin olmaması mümkün müydü? Her ne olursa olsun anlaşılan, şakşakçı medya gibi Chahed de, 2015 seçimlerinden bu yana sol hükümet tarafından yönetilen Portekiz’in kemer sıkma politikalarına karşı durduğundan habersiz. 

Ülke genelinde öfkeye yol açan artışların gerekçesi kamu maliyesi açığı. Bu açığın birçok nedeni var. Öncelikle Bardo ve Sousse’ta yaşanan terörist saldırıların ardından turizm endüstrisinin çöküşü sayılabilir. Ancak kitle turizminde yaşanan düşüş, 2010-2011 devriminin hemen sonrasında başlamıştı. Avrupalı turizm acenteleri Tunus’u tavsiye etmemeye ve daha cazip başka adresler önermeye koyuldu: Krizin fiyatları kırdığı Yunanistan ve istikrarı övülen Fas. Ruslar ve Doğu Avrupalı turistler Alman, İtalyan, Belçikalı ve Fransız turistlerin yerini doldurmadı. Çinli turistler ise ufukta görünmedi: Troyka Tunus’u ve Erdoğan’ın Türkiye’sinin her iki ülkeyi Yuan zengini yapması için Çin’le imzalanan antlaşma asla gerçekleşmedi. Terörizm, daha akıllıca bir turizm düsturu benimseyen ve tatillerini geçirecekleri ülkenin gerçek toplumuyla iletişim halinde olmak isteyen genç ve yaşlı Avrupalıların artık ilgisini çekmeyen kâbus gibi beton işletmelerde ölümüne bronzlaşma odaklı turizmin düşüşünü hızlandırdı.

Ayrıca tabii vergi kaçırmayı ve yolsuzluğu içeren yasadışı alım satımlar var. “Paralel”, “batık”, “yeraltı” ekonomisi artık ne paralel, ne batık ne de yeraltında, her şey gözler önünde olup bitiyor ve karaborsa ülkenin büyüyen tek sektörü sayılabilecek durumda. Ramazan ayının başında hükümetin başlattığı medya girişimi –medyada kendine çokça yer bulan, büyük yolsuzları ve yolsuzluğa teşvik edenleri hedef alan “yumruk” operasyonu– bir hayalden ibaret olarak kaldı. Tutuklananların çoğu yeniden serbest bırakıldı. Doğrusu bu Chahed’in, kısmen Ben Ali’nin “familyasına” ve eşinin kuaförü Leïla Trabelsi’ye bağlı faaliyet gösteren, mafyöz yöntemlerle kazançlı işler peşinde koşan aferistler sürüsü “trabelsia”yı aklamak için kullanılacak “ekonomik uzlaşı” denen kanunu geçirmek için ortalığı yumuşatma girişimiydi.

Ve bir de kamu çalışanı sayısının 7 yılda 600 000’den 800 000’den fazlaya ulaşması meselesi var ki bu durum, Üçüncü Dünya’nın borçlu ülkeleri için 1980’lerde “yapısal düzenleme” diye bir şey uydurmuş olan Dünya Bankası’nın hiç hoşuna gitmedi. Artık ismi yapısal düzenleme değil ama yöntem ABD’den Yunanistan’a, Portekiz’e, İspanya’ya ve İrlanda’ya evrenselleşti. Ancak devrim sonrası Tunus’ta birbirini izleyen hükümetler tabii ki gençlerin –diplomalı veya diplomasız– kitlesel talebine yanıt vermek için, ister geleneksel faaliyetler –tarım, zanaat, yerel turizm– ister bilişim ve teknoloji alanında özerk girişimlere pragmatik destek vermek yerine, küçük bir kesimi –onları daha iyi kontrol altında tutabilmek için– devlet bürokrasisine dâhil etmeyi seçti.

Ancak bu kamu maliyesi açığının ana nedeni bir tabu: Ülkenin iç ve dış borçlanma servisi. Geçici meclise ve Ekim 2014 seçimiyle göreve başlayan Halkın Temsilciler Meclisi’ne, Ben Ali’nin Tunus’undan kalan devlet borcuna ilişkin bir denetim düzenlenmesi için iki yasa teklifi sunuldu, her iki teklif de ölü doğdu: Teklifler dosyalandı ve sümen altı edildi (konu hakkında Fransızca kaynak için bakınız Tunisie : dépôt d'une proposition de loi instaurant un audit de la dette publique). Ancak alenen kötü ve kanun dışı bu borç servisi, 2018 yılında kamu harcamalarının %22’sine denk gelecek. Salt dış borç servisi bile kamu çalışanlarının aldığı maaşın %50’sinden fazla ediyor. İç borçlanma uygulaması ise geçen yıl, Dünya Bankası’nın Tunus’a borç vermeye devam etmek için koştuğu şartlardan biriydi –Tunus Merkez Bankası’nı devletten bağımsızlaştırmak– ancak bu durumu daha da kötüleştirmekten başka bir işe yaramadı: Artık devlet, açıkları kapatmak için Tunus Merkez Bankası’ndan yüzde sıfır faizli, kısa vadeli borç alamıyor (konu hakkında Fransızca kaynak için bakınız En quatre jours, la coalition quadripartite au pouvoir a ramené la Tunisie en arrière d'un siècle et demi).

İsyan ve yağma, ufukta çıkış yolu göremeyen mülksüzleştirilmişlerin yanıtı. Kasserine’den Siliana’ya, Kélibia’dan Thala’ya, Sidi Bouzid’den Gafsa’ya, insanlar tutulmayan sözlerden, açıklanan ve uyulmayan ideallerden, sadece kendine hayrı olanlardan bıkmış durumda. –“Hiçbir şeyin değişmemesi için her şeyi değiştireceğiz”. İslamcılara ve demokratlara güvendiler ama ihanete uğradılar. Ardından “merkez” ve teknodemokrat makyajlı eski rejim sahiplerinden medet umdular ama durmadan hayal kırıklığına uğruyorlar. Radikal sol, çıkıntısız bir tomografide sanal varlığa sahip. Gençler –artık kırkına kadar genç kalanlar– tüm kapıların yüzlerine kapandığını gördüler: Turizm alanında sezonluk işler, Libya’ya göç, deniz yoluyla Avrupa’ya kaçma hayalleri –Frontex’in gözü üzerlerinde–, Suriye ve Irak tarafındaki yeryüzü cenneti vaatleri (zaten yolunu kaybetmiş çok az kişinin merakını cezp etmişti), hepsi son buldu. Maddi destek alan STK’larda yer bulmak zor, hepsi ceplerini doldurdu. İsyan, elde kalan tek seçenekti. İşte bu ocak ayında, Ocak 1978’de, Ocak 1984’te ve Ocak 2011’de bir zorunluluk olduğu gibi, yine zorunluluktu isyan.

 

Courtesy of Tlaxcala
Source: https://bastayekfi.wordpress.com/2018/01/10/tunisie-janvier-le-mois-des-revoltes-logiques/
Publication date of original article: 10/01/2018
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=22482

 

Tags: Tunusmantıklı isyanlarkanun dışı borç
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.