TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı

 24/09/2018 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 UNIVERSAL ISSUES 
UNIVERSAL ISSUES / Venezüella petrodolar’a karşı ayaklanıyor
Date of publication at Tlaxcala: 21/09/2017
Original: Il Venezuela si ribella al petrodollaro
Translations available: English  Português/Galego  Français 

Venezüella petrodolar’a karşı ayaklanıyor

Manlio Dinucci Μάνλιο Ντινούτσι مانليو دينوتشي

Translated by  Osman Soysal

 

Venezüella Petrol Bakanı 15 Eylül 2017’da « bu haftadan itibaren ortalama petrol fiyatı Çin yuanı cinsinden belirlenmektedir » açıklamasını yaptı. Venezüella petrolünün satış fiyatı ilk kez dolar cinsinden belirlenmemektedir.

Bu adım, Trump yönetiminin 25 Ağustos’ta yürürlüğe soktuğu, Obama yönetiminin 2014’te uyguladıklarından daha da ağır olan yaptırımlara Caracas yönetiminin verdiği yanıttır. Yaptırımlar Venezüella’nın ABD’ye sattığı petrolden –günde bir milyon varilden fazla- gelen dolar gelirini tahsil etmesini engellemektedir. Bu dolarlar bugüne kadar gıda ürünleri ve ilaç gibi tüketim maddelerinin ithalatında kullanılıyordu. Yaptırımlar aynı zamanda, Venezüella’nın devlet petrol şirketi PDVSA tarafından çıkarılan tahvillerin ticaretini de yasaklamaktadır.

Washington’un çifte hedefi vardır: Venezüella’da temel ihtiyaç ürünleri sıkıntısını ve dolayısıyla iç muhalefetin (ABD tarafından teşvik edilen ve desteklenen) Maduro Hükümetini devirmek için güç aldığı, halkın memnuniyetsizliğini arttırmak; Venezüella Hükümetini vadesi gelen dış borçlarını ödemekten alıkoyarak sıkıntıya yani iflasa sürüklemek: bir başka deyimle, ABD’dekinin yaklaşık on misli kadar olan dünyadaki en büyük petrol rezervlerine sahip olan devleti iflasa sürüklemek.

Caracas, petrolünün satış fiyatını artık ABD doları değil ama Çin yuanı cinsinden belirleyerek yaptırımların boyunduruğundan kurtulmaya çalışmaktadır. Yuan bir yıl önce Uluslararası Para Fonu’nun rezerv para birimleri sepetine girdi (dolar, euro, yen ve İngiliz sterlini ile birlikte) ve Pekin petrol alım-satım kontratlarını (vadeli kontratlar) altına dönüştürülebilir yuan cinsinden belirleme noktasındadır. Il Sole 24 ore gazetesi « eğer bu yeni gelişme gelecekte de kararlılık gösterirse, petrodolar’ın ezici iktidarının bir bölümünü dahi sekteye uğratsa, Amerikan ekonomisini yavaşlatabilecek güçte bir darbe olacaktır » yorumunda bulunuyor.

“Yuan, Uluslararası Para Birimi”: Çin Bankasının Reklam Panosu (2015)

Rusya, Çin ve diğer devletlerin karşı çıktığı petrodolar’ın (petrol satışlarında kullanılan rezerv para birimi) güçlü iktidarı değil, ama bizzat doların hegemonyasıdır. Doların değerini, ABD’nin reel ekonomik kapasitesi değil, ama küresel para birimi rezervlerinin neredeyse üçte ikisini oluşturması ve genel olarak petrol, altın ve malların fiyatının belirlendiği para birimi olması belirlemektedir. Bu durum US Federal Reserve’e, yani Merkez Bankasına (ki özel bir bankadır), Hazine tarafından çıkarılan tahvil ve diğer senetlerin alımı aracılığıyla ABD’nin devasa kamu borcunun -23 000 milyar dolar- finanse edildiği bin milyarlarca dolar basma imkanı vermektedir.

Bu bağlamda Venezüella’nın petrol fiyatını dolardan koparma kararı, Güney Amerika’daki merkezinden dolar üzerine kurulmuş olan tüm emperyal yapıyı sarsan bir deprem sarsıntısına neden olmaktadır. Eğer Venezüella örneği yayılır, dolar ticaret ve uluslararası para rezervlerinin başlıca para birimi olmaktan çıkarsa, devasa miktarlarda dolar piyasada dolaşıma girecek ve ABD para biriminin değerinin çökmesine neden olacaktır.

İşte Obama’nın, 9 Mart 2015 tarihli kararnamesiyle ilan ettiği « Venezüella’daki durumdan ötürü, ABD’nin ulusal güvenliğine ve dış politikasına yönelik alışılmadık ve olağanüstü tehdit karşısında ulusal acil durum »un gerçek gerekçesi budur [1]. Başkan Trump aynı gerekçeyle Venezüella’ya karşı olası bir « askeri seçenek »ten söz etmektedir. Seçenek, amblemi Orta ve Güney Amerika’ya egemen ve dolar imparatorluğuna karşı ayaklananlara üzerine pençeleriyle dalmaya hazır olan bir emperyal kartal olan US Southern Command tarafından hazırlanmaktadır.

ÇN

[1] “Declaration of a National Emergency with Respect to Venezuela”, “Executive Order – Blocking Property and Suspending Entry of Certain Persons Contributing to the Situation in Venezuela”, yazan Barack Obama, “White House Fact Sheet: Venezuela Executive Order”, Voltaire İletişim Ağı, 9 Mart 2015..

 
Courtesy of Voltaire İletişim Ağı
Source: https://ilmanifesto.it/il-venezuela-si-ribella-al-petrodollaro/
Publication date of original article: 19/09/2017
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=21591

 

Tags: Venezüella-ÇinPetrolPetroyuanPetrodolarABD'nin İmparatorluğunun Düşüşü
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.