TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı

 24/09/2018 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 ASIA & OCEANIA 
ASIA & OCEANIA / Hanno Schedler: "Uygurlar etnik kökenine bağlı olarak başına buyruk zulüm kurbanı oluyor"
Date of publication at Tlaxcala: 09/07/2017
Original: Hanno Schedler: „Allein aufgrund ihrer ethnischen Abstammung werden Uiguren oft Opfer von Willkür und Verfolgung“

Hanno Schedler: "Uygurlar etnik kökenine bağlı olarak başına buyruk zulüm kurbanı oluyor"

Milena Rampoldi ميلينا رامبولدي میلنا رامپلدی Милена Рампольди

Translated by  Beyza Ünver

 

Sizlere Göttingen’de tehdit edilen Halklar Derneği Topluluğundan, Hanno Schedler ile yaptığımız röportajı sunacağız. Kendisine Uyguristan ve insan haklarının son durumu ile ilgili sorular sorduk. Bay Schedler 2017 yılının mart ayında Brüksel’deki Uyguristan konferansına katılmıştı. Bize verdiği önemli bilgiler için tekrar teşekkürlerimi iletmek isterim. Uyguristan’da ki durum hakkında bilgileri yayarak, Uygurların hakkı için bir şeyler yapabiliriz.

 Uyguristan’da en önemli insan hakları ihlali hangileridir?

Çinler, Uygurların vatanını Sincan (Çince’de “Yeni alanlar” anlamını taşıyor) diye adlandırıyorlar. Oysa Uygurlar, vatanını Doğu Türkistan olarak adlandırıyor. 2001 yılından itibaren 700’den fazla Uygur, siyasi nedenlerden dolayı ölüme mahkûm edilmiştir. Sadece etnik soylarından dolayı, Uygurlar keyfilik ve zulme kurban gidiyorlar. Böylece sakallı adamlar “İslamcı” olarak kabul edilip keyfi tutuklanıyor, tesettürlü kadınlar ise evlerini terk etmek zorunda kalıyorlar, dini bayramlar yasaklanıyor ve Kuran kursları kapatılıyor. Uygur mahallelerindeki şiddetli güvenlik kontrolleri bir işgal rejimini anımsatıyor. Bu vatandaşlık haklarına olan geniş kapsamlı girişim, Çin’de şiddeti körüklüyor. Devletin kontrolü altında olan tek taraflı raporlar sayesinde, Uygurların hepsi zorba ilan edilip, Çinliler ve azınlıklar arasındaki gerilim tetikleniyor. Uygurcayı uzun vadeli olarak yok etme tehdidi altına almak için yerel okullarda Uygurca giderek daha da az öğretiliyor.
 
http://tlaxcala-int.org/upload/gal_16289.jpg
 

Mart ayında Brüksel’de gerçekleşen konferans gibi toplantılar ne kadar ve neden önem taşıyor?

Sincan / Doğu Türkistan’ın durumu hakkında uluslararası konferanslar, insan hakları durumunu daha geniş bir kitleye bildirmeye ve Uygurları toptan “Terörist” olarak damgalayan Çin hükümetinin dezenformasyon politikasına karşı koymaya yardımcı oluyor. Bağımsız medya genellikle bölgeye dahi girmediği için, uzmanların siyasetçileri, medya ve kamuoyunu bilgilendirmeleri özellikle önem taşımaktadır. Bu konferanslar diaspora Uygurları için değişim ve ortak stratejiler geliştirmek için büyük bir fırsattır.
 

Avrupa’dan Uygur halkına nasıl yardımcı olunabilir?

Avrupa’da Çin hükümetinin propagandasının önüne geçebilir ve yerel üniversitelerin Sinoloji bölümünde Çin hükümetinin artan etkisine dikkat çekilebilir. Mevcut durum hakkında bilgi vermek ve örneğin, Çin´de müebbet hapis cezasına mahkûm edilen Uygur Ekonomi Profesörü İlham Tohti’nin salıverilmesini sağlamak için, Almanya ve Avrupa´daki siyasetçiler ile her daim irtibattayız. Profesör Tohti, hep bölücülüğe karşı olup, Uygur ile Çinlerin arasında daha iyi bir uzlaşma için çabaladığı halde, sözde ‘‘Bölücülük” den dolayı Çinli bir mahkeme tarafından ömür boyu hapse mahkûm edildi.

Uyguristan ve Tibet arasında nasıl bir fark bulunmaktadır?

Uygurlar, Sünni Müslümanlar, Tibetliler ise Budist’tir. Ayrıca Uygurlar ve Tibetliler farklı etnik gruplardan oluşuyorlar. Dini mensubiyetleri ve dünya çapında artan İslamofobi sebebiyle, Çin hükümeti için, Uygurları terörist olarak göstermeleri daha kolay. Fakat Çin hükümeti tarafından uygulanan baskı açısından, Uygurlar ve Tibetliler birçok ortak nokta paylaşıyorlar.

Uyguristan’da bir an önce düzeltilmesi gereken nedir?

Çin hükümeti Uygurlara karşı olan yüzleştirici tutumunu terk edip, Uygurlar için daha fazla çalışma imkânı sağlayıp, Uygurcayı teşvik edip, dini politikasına müdahaleyi bitirmesi gerekiyor.
Uygurların derin hayal kırıklığı ve umutsuzluğu Çin hükümeti tarafından bir an önce ciddiye alınmazsa, Uygurlar ve Çinler arasındaki gerilim sadece artacaktır.

Alternatif medya, Uyguristan’ın Batı’da daha bilinir hale getirilmesini nasıl sağlayabilir?

Çin’de medyanın tamamı devlet tarafından yönlendirildiği için, Batı’da, Uygur kültürünün daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve Sincan / Doğu Türkistan’da ki durumun gerçekçi bir resmini elde etmek, önem taşıyacaktır. Çin Devlet Propagandasına karşı mücadelede, alternatif medya, önemli bir rol oynayabilir.
 

Meslektaşımızın Uygur türküsü içeren videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Courtesy of ProMosaik
Source: https://promosaik.blogspot.com/2017/06/hanno-schedler-allein-aufgrund-ihrer.html
Publication date of original article: 27/06/2017
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=20909

 

Tags: Uyguristan’da insan hakları Uygur halkı Doğu Türkistan ÇinSincan Uygur Özerk Bölgesi
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.