TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı la internacia reto de tradukistoj por la lingva diverso

 16/07/2018 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 CULTURE & COMMUNICATION 
CULTURE & COMMUNICATION / معرفی کتابِ ایران جدید
جامعه ای سایه را ترک می گوید
Date of publication at Tlaxcala: 12/03/2017
Translations available: Deutsch 

معرفی کتابِ ایران جدید
جامعه ای سایه را ترک می گوید

Hamid Beheschti حميد بهشتي

 

 "ایرانِ جدید" کتابی است که در نهایت شناخت و با دیدی بی طرفانه و عمیق ایرانِ جمهوری اسلامی را معرفی می کند. من هرگز کسی را که با این عمق جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی را فهمیده باشد نیافته ام. این کتاب بسیاری از معما ها را برایم حلّ کرد.

به نقل از کتاب :

دین

نویسنده به نقل از دینداران می نویسد:

"هیچ چیز به اسلام در تاریخ ایران آنقدر صدمه نزده است که جمهوری اسلامی زده."

"پیش از انقلاب دینداران و بی دین ها وجود داشتند، مومنین وجود داشتند و کسانی که دین را کنار گذاشته بودند، از آن دوری جسته و فرار می کردند. کسانی که از اسلام نفرت داشته باشند وجود نداشت. اینها تازه امروزه بوجود آمده اند. و آنها بیش از همه در میان جوانان و خانواده های مقرب به رژیم بوجود آمده اند، در میان قشر تازه به ثروت رسیدگانی که با روابط خوب و معاملات سیاه به نحو فاجعه باری مرفه گشته اند.

فرزندان آنان از نزدیک مشاهده کرده اند چگونه دین وسیله ریا گشته است. آنها اکنون ریاکاری را می کوبند، بدین طریق که به شدت ضد اسلامی زندگی می کنند، با  پارتی های سکسی و استفاده از مواد مخدر در کنار استخرهای ویلاهای فخرآمیز و با سوار شدن بر ماشین های تند روی گرانقیمت. بدانها آقازاده گویند، فرزندان اشخاص بالا مقام. این در گذشته ها لقبی محترمانه بود. اما امروزه توهین آمیز گشته است.

اما مانند همه چیز در همین ایران وجه دیگری نیز هست. علی رغم دین حکومتی و حتا بر خلاف آن  زندگی شیعی دیگری وجود دارد و مردم دینی زندگی می کنند. در چشم انداز ویژه ای که جمهوری اسلامی ایجاد نموده است، دین نیز وجوه گیج کننده ای را نشان می دهد که شاید فقط برای ما گیج کننده باشد. زیرا آنچه امروزه در ایران صورت می گیرد را شیعه از پیش آماده کرده است. دینی بودن در اینجا وضعیت فردی یافته است.

یک موزائیک واقعی! نمونه اش خانواده ایست که من در شیراز یافتم. مادر دیندار است، پدر نیست. از دو پسر آنها که هر دو دانشجوی رشته های صنعتی هستند یکی مذهبی است و دیگری نیست و آن یکی که مذهبی است به لحاظ سیاسی به رِژیم شدیدتر انتقاد می کند.

در ماه رمضان حتا در کودکستانی که به نظام وفادار است مانند کودکستان خبرگزاری رسمی، کارمندانی که روزه نمی گیرند نهارشان را در یکی از دفاتری که آنزمان استفاده دیگری از آن نمی شود می خورند. همه این را می دانند، اما کسی در باره اش حرف نمی زند.

در شب موسوم به "لیلة القدر" که در روزهای پایانی رمضان است کسانی که حضور دارند به هنگام نماز ویژه ای قرآن را به نشان احترام بر روی سرهای خود می گذارند. در حیاط مسجدِ یکی از محلات اعیان نشین تهران همسایه ها نور آبی رنگی را مشاهده کردند. برخی از مؤمنین تابلت هایی را که قرآن در آنها ضبط بوده، بر سرهای خویش نهاه بودند.

هر که بخواهد دینی زندگی کند، به نحوه ی خود اینکار را انجام می دهد. او می تواند از یکی از شعرای ایران الهام گیرد. از سهراب سپهری که در آغاز سال 1980 به سرطان خون فوت کرد. جوانان ایرانی در اشعار او معنویتی را فارغ از شعار و ریا می یابند. دنیایی که هر کس نماز خویش را در آن آغاز می کند:"

"قبله ام یک گل سرخ
جانمازم چشمه ، مُهرم  نور
دشت، سجّاده ی من
من ، وضو با تپش پنجره ها می گیرم
در نمازم جریان دارد ماه، جریان دارد طیف"

 

Charlotte Wiedemann
Eine Gesellschaft tritt aus dem Schatten
dtv

304 Seiten

ISBN 978-3-423-28124-9

Leseprobe (PDF)

22,00 € [DE], 22,70 € [A]

E-Book 15,99

Courtesy of تلاکسکالا
Source: http://tlaxcala-int.org/article.asp?reference=20061
Publication date of original article: 12/03/2017
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=20061

 

Tags: ایرانDer Neue IranIslamische RevolutionCharlotte Wiedemannشارلوته ویدمان
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.