TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı

 24/10/2020 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 EDITORIALS & OP-EDS 
EDITORIALS & OP-EDS / اهالی یمن را نجات دهید
Date of publication at Tlaxcala: 15/01/2017
Original: !نقذوا اليمنيين
Translations available: Svenska/Dansk/Norsk  Français  Italiano  Deutsch  English  Español 

اهالی یمن را نجات دهید

Boshra al-Maqtari بشرى المقطري

Translated by  Hamid Beheschti حميد بهشتي

 

"دنیای خارج که جنگ یمن را مدتهاست فراموش کرده است حال دیگر وجدانش در گرو آن بوده، مسئولیت اخلاقی و انسانی این تراژدی دائمی را بر عهده دارد": این دعوی نویسنده و فعالی است بنام بشری المقطری در فراخوان تکان دهنده ای در باره علل و عواقب این جنگ.

 روز به روز یمنی ها در جنگی بیهوده و خلاف اخلاق جان می دهند که زندگیشان را در معرض تلاشی قرار داده و آنها را تبدیل به هدف این جنگ نموده است. از ناحیه زمین از جانب نیروهای رئیس جمهو سابق، علی عبدالله صالح و شبه نظامیان هوتو و علاوه بر آن از جانب هوا از طرف اتئلافی تحت رهبری عربستان سعودی.

تا کنون این جنگ دهها هزار تن را به کشتن داده است. بیش از آن تعداد مجروحان آن است. 2 میلیو انسان از جنگ های شدیدی که در مناطق مسکونیشان رخ می دهد فرار کرده و به کمپ های پناهندگان در سایر بخش های کشور پناه برده اند. این جنگ اهالی یمن را به وضعی دچار ساخته است که در تمدن بشر نظیر آن را سراغ نمی توان گرفت. آنها نه امنیتی دارند و نه آزادی، نه به جهت فردی و نه به لحاظ اجتماعی. آنها همواره در معرض دستگیری غیر قانونی بوده، موجودی مواد خوراکی در حال اتمام است و آنچه باقی مانده به بهای گران و سهمیه بندی شده به فروش می رسد. خدمات عمومی از قبیل آموزش و پرورش یا برق و آب دیگر مطرح نیست. مردم یمن به حال خود واگذار شده و با وسائل ابتدایی از قبیل ذغال و چراغ نفتی رفع نیاز می کنند و می کوشند دستکم ظاهری از زندگی عادی را حفظ نمایند.


کاریکاتور از محمد سباعنه، فلسطین

زمینه جنگ به چندین استان و به درازا کشیده است. قربانیان آن یا مستقیما در جنگ و یا به دنبال گرسنگی وسیعی که در شماری از شهرها حاکم است جان خود را از دست می دهند. حقوق اداریان و مزد کارگران به مدت چهار ماه است که پرداخت نمی گردد. لذا مردم دیگر پولی برای تهیه مواد غذایی نداشته و از کمک دولتی نیز برخوردار نیستند. علاوه بر آن بیماری های  وبا و تب دنگی شیوع یافته و هزاران تن بدان دچار گشته اند. زیرا داروجات نادر و مسئولان امکان مبارزه با امراض مسری را ندارند.

جنگ ناگهان و از آسمان نازل نگشته و قدرت های مجهول نیز موجب آن نگشته اند که قابل شناسایی و مسئول شمردن نباشند، بلکه نتیجه مستقیم تصمیم گیری های عوامل داخلی است که به جنگ اقدام و از جانب متحدانشان در منطقه یاری می گردند. شبه نظامیان حوثی و نیروهای صالح مسئولیت مستقیم جنگ را بر عهده دارند. آنها گام نخست را برداشته و موجب جنگ داخلی گشته اند.

مسئولان مستقیم ادامه جنگ، رئیس جمهور فعلی، عبد ربه منصور هادی و دولت وی، عربستان سعودی و نیروهای مؤتلف آنها می باشند. با اینکه هیچیک از طرفین جنگ قادر به پیروزی یا دست یابی به راه حل سیاسی نیستند حاضر اند تا به پایان  به جنگ ادامه داده و آخرین قطره خون اهالی یمن بریزند.

برای طرفین جنگ نه افزایش خشونت اهمیتی دارد و نه این حقیقت که 20 میلیون انسان تحت شرایطی غیر انسانی زندگی می کنند. آنها از اقتصاد جنگی و ساخت های سیاسی – اجتماعی آن بهره برده و بدان ادامه می دهند. اما شبه نظامیان حوثی و نیروهای صالح فقط مردم یمن را نمی کشند، بلکه موجب فزونی فقر جامعه نیز هستند. آنها اموال و ذخایر دولتی و بانک مرکزی را به دست گرفته، به قربانیان جنگ و فقر که همواره آمار جنگ پر از آنهاست اعتنا نمی کنند.

دولت رئیس جمهور هادی و ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی نیز به هیچوجه بهتر از آنها نبوده هیچ کاری برای کاهش رنج مردم یمن نمی کنند. آنه از هر فرصتی برای کشاندن مردم به جنگ استفاده می کنند. به همین جهت نیز اهالی یمن دیگر به هیچیک از طرفین جنگ و نیروهای دخیل منطقه، هنگامیکه صحبت از مقاصد آنان برای کشور باشد، اعتمادی ندارند.

مردم یمن می دانند که طرفین مخاصمه هیچ سودی در پایان دادان به جنگ نداشته و رنج اهالی برایشان اهمیتی ندارد. برای آنان فقط این امید باقیمانده است که وجدان جهانیان بیدار شود و برای پایان دان به این دیوانگی که آنان از آن رنج می برند دخالت نمایند. هیچکس بیش ار مردم که مجبور به تحمل مشقات جنگ هستند مایل به پایان دادن به جنگ و رهایی از این جهنم نیست.

دنیای خارج که جنگ یمن را مدت هاست فراموش نموده است اکنون می باید مسئولیت اخلاقی و انسانی این تراژدی رابپذیرند و به حمایت از مردم یمن وبهبودی وضع آنها پردا زند نه اینکه از خواسته های جنگ افروزان و متحدانشان پشتیباین کنند.

من در این سرزمین مبتلا به جنگ و در میان این همه وقایع دردناک زندگی می کنم، میان میلیون ها یمنی که هیچ کاری برای رهایی از جنگ از دستشان بر نمی آید و هیچ تقصیری نسبت به آنچه رخ می دهد ندارند.

شما و من، ما همه امیدواریم که این ماشین جهنمی سرانجام پایان یابد. آنان نه فقط انسانها و همنوعان ما را می کشند، بلکه انسانیت ما و امکان این را که زندگی با کرامتی داشته باشیم از بین می برند.

Courtesy of تلاکسکالا
Source: http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=19652
Publication date of original article: 10/01/2017
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=19680

 

Tags: جنگ یمن
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.