TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı la internacia reto de tradukistoj por la lingva diverso

 21/05/2018 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 UNIVERSAL ISSUES 
UNIVERSAL ISSUES / معاملات آلمان در راه استقلال از آمریکا
Date of publication at Tlaxcala: 05/12/2016
Original: Deutche Exportgeschäfte auf dem Weg zur Autonomie von den USA

معاملات آلمان در راه استقلال از آمریکا

German-Foreign-Policy.com

Translated by  Hamid Beheschti حميد بهشتي

 

برلین/واشنگتن- گزارش ویژه: گزارشات مطبوعاتی دخالت آمریکا را در معاملات آلمان با کشورهای نامطلوب افشا می سازند. بر اساس این گزارشات مقامات آمریکا مستقیما شرکت های آلمانی را که از جمله در نقل و انتقالات ارزی با ایران دست دارند، تحت فشار قرار می دهند. در این باب واشنگتن همواره موجب گشته است معاملاتی که در آلمان قانونی می باشند لغو گشته و کارمندان و رؤسای مربوطه اخراج گردند.

اینکار بدین صورت توجیه می گردد که شرکت های خارجیِ دارای شعبه در ایالات متحده آمریکا می بایست از مقررات قانونی آمریکا تمکین نمایند. از جمله ی این موارد مجازات هایی است که آمریکا علیه ایران مقرر نموده است. در عمل نیز آمریکا موفق گشته است دامنه مقررات خود را بر سایر کشورها و از جمله بر آلمان گسترش دهد. نمونه فعلی در این زمینه طرح تحریمی است در قبال فروش شرکت آلمانی آیکسترون Aixtron که سازنده ماشین آلات تولیدی عناصر کنترل الکترونیکی می باشد به یک کنسرن چینی. گزارشات مربوط به اینگونه عملکردهای آمریکا در حالی به افکار عمومی راه می یابند که آلمان با تمام قوا می کوشد قدرت نظامی اتحادیه اروپا را بوجود آورده و با نائل گشتن به استقلالِ اشتراتژیک تبدیل به قدرتی جهانی گردد. برای اروپای ابرقدرت گرا دخالت های خودسرانه آمریکا به روابط اقتصادی آلمانی/ اروپایی تابویی است غیر قابل قبول.

مشکلاتی در معامله با ایران

پیش زمینه فعلی گزارشات مزبور، جا نیافتادن معاملات آلمان با ایران به دنبال پایان یافتن قرار داد هسته ای با تهران در 14 ژوئیه 2015 است. یکی از مهم ترین علل تأخیر مزبور در این است که بانک های محوری آلمان همچنان از معامله و سرمایه گذاری در ایران خودداری می کنند. البته انجام این معاملات به دنبال پایان تحریم بر اساس وضعیت حقوققی حاکم در آلمان و در سطح بین المللیِ ممکن است. اما ایالات متحده آمریکا از مجازات هایی که نسبت به کشورهای دیگر مقرر نموده است دست بر نمی دارد. و شرکت هایی که در آمریکا فعال هستند باید بدین مقررات پایبند باشند و در صورتی که آنها به مقرراتی که نسبت به سایر کشورها از جانب آمریکا موجودند بی اعتنایی به خرج دهند، می باید روی مجازات های سنگین از جانب واشنگتن حساب کنند. به همین منوال کُمِرس بانک در مارس 2015 مجبور به پذیرش آن شد که در چارچوب مصالحه ای 1,45 میلیارد دلاربه آمریکا بپردارد. زیرا میان 2002 و 2007 با خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران معاملاتی را صورت داده بود. در حالیکه معاملات مزبور هم با قوانین آلمان مطابق بود و هم با قوانین اروپا. اما مقررات آمریکا را نقض می نمود. آمریکا عملا با اقداماتی از این قبیل قوانین و مقررات خود را بر سایر کشورهای بیگانه تحمیل می نماید. اینگونه تکبر را معمولا شرکت های بزرگ آلمان تحمل می نمایند. زیرا معاملات با آمریکا برای آنها منافع سرشاری در بر دارد. [1]

در لیست سیاه

عملکردهای مشخصی را که واشنگتن در این زمینه داشته است گزارشان روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ و برنامه پانوراما در شبکه رسمی اول آلمان (آ اِر دِ) با ذکر نمونه ها و جزئیات نشان می دهند. یکی از این نمونه ها مربوط به یکی ار رؤسای شرکت آلمانی فورفایت می باشد که برای شرکت های آلمان و سایر کشورهای اتحادیه اروپا روند پیچیده ی پرداخت وجوه مشتریان خارجی را انجام می دهد. رئیس مذکورِ آن شرکت مسئول معاملات مالی با ایران بود. کار وی از جانب بانک مرکزی دولتی آلمان موسوم به بوندِس بانک مورد بررسی قرار گرفته و فاقد اشکال ارزیابی گشت. اما وزارت دارائی آمریکا وی را در لیست سیاهِ اشخاصی جای داد که مشکوک به حمایت مالی از ترور یا جنایات عظیم مشابه می باشند، در حالیکه هیچگونه سندی برای این اتهام بزرگ که به شرکت فورفایت 150 تا 200 میلیون یورو خسارت وارد ساخته است عرضه ننمودند. شرکت مزبور تنها زمانی توانست مجددا به کار ادامه دهد که رئیس متهم به جرم خود را عزل نمود. این شخص همچنان مشمول تحریم از جانب شرکت های بزرگ آلمان- از جمله شرکت شِنگِر- می باشد، تا حدّی که حتا خدمات مربوط به حمل و نقل کالا را نیز از او دریغ می نمایند. زیرا نام وی در لیست سیاه وزارت دارائی آمریکا قرار دارد. [2]


گزیننده پا لیسی
خیانت بزرگ مزخرفه! انگشتهای دیگر پاش را هم می لیسم

 

«بهتر است او نباشد»

تشابهات شگفت آوری را نمونه ای دیگر نشان می دهد. این مورد مربوط می شود به یکی از کارمندان کمرس بانک که مسئول انجام معاملات با شرکت کشتیرانی ایران موسوم به ایریسل (IRISL) بود. علی رغم اینکه فعالیت های وی نیز کاملا قانونی ارزیابی می شوند و هیچگونه نقض قانونی از جانب وی در قبال قوانین کشورهای دخیل در معامله دیده نشده است.

گشتی باربری ایران در بندر هامبورگ - تصویر از فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ 1 دسامبر 2016

با اینحال در مارس 2015 هنگامیکه کمرس بانک به خاطر معاملاتش با شرکت کشتیرانی ایریسل به پرداخت 1,45 میلیارد دلار به مقامات واشنگتن مجبور گشت، وی از بانک اخراج گشت. تا کنون دو بار دادگاه به وی در دعوا علیه کمرس بانک حق داده است. قضات دادگاه تأیید نمودند که وی به دنبال «فشار وارده از جانب شخص ثالث» بر خلاف قانون عزل گشته است. پرونده وی اکنون در حال تجدید نظر در دادگاه کارِ فدرال آلمان در شهر کاسِل در حال بررسی است. با اینحال آینده شغلی وی تخریب گشته است. به گفته او «صاحب کارها بیم دارند از این که در صورت مطرح گشتن نام من برایشان با آمریکائیان مشکل بوجود آید. آنها با خود می گویند بهتر است او نباشد». [3]

وتو از جانب واشنگتن

دخالت های وسیع آمریکا در معاملات آلمان فقط در مورد ایران مطرح نیست. در این جمعه (2 اکتبر2016) تصمیم گیری در زمینه فروش شرکت تولیدی ماشین آلات سازنده عناصر کنترل الکترونیکیِ آیکسترون به شرکت سرمایه گذاری چینیِ اِف جی سی در شرف وقوع است – اما نه در برلین بلکه در واشنگتن. در آنجا بطوریکه اخیرا اعلام گشته است کمیته ی سرمایه گذاری های خارجی در آمریکا Committee on Foreign Investment in the United State  (CFIUS) علیه معامله ی ارزی مربوطه اعتراض نموده است.[4] کمیته ی مزبور خود را مسئول انجام این کار می داند. زیرا شرکت المانی آیکسترون دارای شعبه ی اکتشافی در آمریکاست. مجمع تصمیم گیرنده ی مربوطه از جانب دولت آمریکا منصوب می گردد، از جمله با دخالت مشاور امنیت ملی که دستگاه های اطلاعات مخفی نیز در این مشاورت سهیم اند. مقامات کمیته مزبور مدعی اند که از این معامله باید جلوگیری گردد، زیرا موجب مخدوش نمودن امنیت ملی آمریکا خواهد گشت، چرا که تأسیسات تولیدی شرکت ایکسترون قابل استفاده برای اهداف نظامی نیز هستند. به دنبال این اقدامِ واشنگتن وزیر اقتصاد المان، زیگمار گابریل، اجازه ای را که برای انجام معامله داده بود پس گرفت. در این روزِ جمعه رئیس جمهور آمریکا اعلام خواهد نمود که آیا از وتوی خود در این مورد استفاده خواهد کرد یا نه.

ابر قدرت اروپا

گزارشات فعلی در زمینه دخالت های آمریکا در زمانی پر تحول مطرح می گردند. 11 سال پیش که اطلاعات مربوط به آدم ربایی وشکنجه توسط سازمان سیا و نیز با مشارکت مقامات آلمان آشکار گشت، عکس العمل و مقابله با آن بسیار محدود بوده. برلین کارِ واشنگتن را استتار نمود تا از آشکار گشتن نقش خود جلوگیری نماید. [5] هنگامیکه بیش از سه سال پیش آبروریزی عملیات شنود اِن اِس آی در معرض آگاهی عموم قرار گرفت برلین کوشید تا مشارکت آلمان در این کار را پرده پوشی نماید. اما برای اولین بار از تأیید نمودن کار واشنگتن فاصله گرفت. صدر اعظم المان گفت: «شنود در میان دوستان مجاز نیست» و به تجهیز سیستماتیک سازمان های جاسوسی خویش آغاز نمود. با این هدف که در دراز مدت از ایالات متحده آمریکا مستقل گردد. [6] فعلا آلمان در حال کوششی همه جانبه است برای اینکه اتحادیه اروپا را مجهز به نیرویی سازد که استقلال استراتژیک و اتکای واقعی به خود را کسب نماید. [7] دولت آلمان هنوز در قبال گزارشات رسانه ها در باره دخالت آمریکا در کار شرکت آلمانی فورفایت [8] و نیز کمرس بانک اظهاری ننموده است. این اندیشه که در راه تبدیل شدن به اروپای ابرقدرت به یک چنین دخالت هایی که بارها در مطبوعات انعکاس یافته اند، رسما یا دستکم از کانال های دیپلماتیک به شدت اعتراض گردد بعید به نظر نمی رسد.

پاورقی ها

[1] S. dazu Westgeschäfte.
[2], [3] Stefan Buchen, Rainer Hermann: Die Falle schnappt zu. Frankfurter Allgemeine Zeitung 01.12.2016. Stefan Buchen: Imperiales Gehabe: der lange Arm der US-Gesetze. daserste.ndr.de 01.12.2016.
[4] Obama soll über Aixtron-Übernahme entscheiden. Frankfurter Allgemeine Zeitung 21.11.2016.
[5] S. dazu
Die Folterer, Transatlantische Verbrechensausbeute und Abgleiten in die Barbarei (II).
[6] S. dazu
Befreundete Dienste (I), Noch nicht auf Augenhöhe (II) und Vorbild NSA (II).
[7] S. dazu
Die Europäische Kriegsunion, Make Europe great again und Der Schock als Chance.
[8] S. dazu Die Supermacht Europa.

 

Courtesy of تلاکسکالا
Source: http://www.german-foreign-policy.com/de/fulltext/59495
Publication date of original article: 02/12/2016
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=19428

 

Tags: آلماناروپاآمریکاایرانچین
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.