TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı la internacia reto de tradukistoj por la lingva diverso

 21/05/2018 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 IMAGE AND SOUND 
IMAGE AND SOUND / Savaş için Karikatür?Çok ileri gittin, Sayın Plantu
Date of publication at Tlaxcala: 06/04/2016
Original: Cartooning for War? : Plantu, cette fois-ci, tu t'es planté
Translations available: Español  Deutsch  Italiano 

Savaş için Karikatür?Çok ileri gittin, Sayın Plantu

Fausto Giudice Фаусто Джудиче فاوستو جيوديشي

Translated by  Aygun Uzunlar

 

Sayın Plantu,*

Biraz önce sana verdiğim önemli değeri ve olan tüm saygımı tek kalemde sildim. Nedenmi? Çöpte bulduğum, 30 mart'ta çizmiş olduğun  Dolce & Gabbana'nın müslüman bayanları hedef alan giyim koleksiyonu ile ilgili yaptığın karikatür. Sen hiç utanmazmısın? Şimdi yapacağın şey iki opsiyon arasında karar vermek:

Haksızca yaptığın iftiraların için tüm müslüman kadınlardan özür dilemek veya Le Monde gazetesinden ayrılarak Charlie'nin yanında işe başlamak ve onunla birlikte iftiralarına devam etmek.

Yönettiğin Derneğine* gelince, onun adını aslında “Savaş için Karikatür” değiştirmelisin. Tabiiki mesai arkadaşların kabul ederlerse. Eğer senin ahlaksızca olan düşüncelerini kendileri ile bağdaştırmaz larsa senin yönetim kurulundan ayrılmanı talep edebilirler. Ama unu kendi aranızda halledersiniz.

İmza: Laik faşistlerin bayan Badinter** örneğinde ki gibi “İslami solcu” olarak adlandıracakları bir Dünya Vatandaşı...Dolce & Gabbana Başörtüsü koleksiyonunu sunar

-Yeni yelek koleksiyonu ne zaman eklenecek?

 

Çevirmenin Notları

*Jean Plantureux (*23 Mart 1951, Paris doğumlu). Fransa'nın “Plantu” adı ile en tanınmış siyasi karakaturistlerinden biridir. 1972 yılından beri Le Monde adlı günlük gazetesinde ve 1991 yılından itibaren de haftalık dergi olam L'Express'te çalışmaktadır.  Cartooning for Peace adlı derginin yöneticiliğini yapmaktadır. .

*Kısa bir süre önce Elisabeth Badinter adlı yazar, İslami koleksiyon yapan Avrupa markalarını boykot etmeye davet etmişti. Fransa'nın gündeminde “İslami solcu” deyimi bayan Badinter'in de sıkça kullandığı bir deyim olmuştur.

Courtesy of Tlaxcala
Source: http://tlaxcala-int.org/article.asp?reference=17635
Publication date of original article: 05/04/2016
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=17641

 

Tags: Dolce Gabbana Başörtüsü koleksiyonuIslamofobya PlantuFransaElisabeth Badinter
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.